Rozhovor s paní Pavlou Kymplovou

2. března 2015 v 22:21 | Dance Academy |  Ze světa baletu
Pavla Kymplová je učitelka baletu, zakladatelka první baletní soutěže pro amatéry v čechách "Ašský střevíček" a výborná fotografka. Již několik let provozuje svůj skvělý web o baletu, který si můžete prohlédnout ZDE
Ráda bych jí tedy poděkovala, za milou spolupáci a krásný rozhovor. Děkuji :)Jak jste se k baletu dostala?
"Asi jako většina holčiček: Maminka mě přihlásila na balet do zušky."


Chtěla jste být učitelkou baletu už od dětství?
"Ale kdepak! Já jsem chtěla být slavnou baletkou!"


Jaký je podle vás ideální věk, kdy začít s baletem?
"Nejsem zastáncem toho, aby se s baletem začínalo ve třech nebo čtyřech letech. To je podle mě strašně brzy. Ale co člověk, to názor. Podle mě je ideální věk tak 6-7 let. Děti se už umí soustředit, vědí, kde je pravá a levá strana, umí počítat (nejen pozice, ale i takty v hudbě), dokáží spolupracovat s ostatními, je jednodušší u nich rozvíjet jevištní paměť. Zkrátka já dávám přednost dětem, které jsou už ve škole."


Jaké vlastnosti by podle vás měly mít baletky?
"Pracovitost, pracovitost a zase pracovitost. Balet je o tom, že po celou dobu studia a taneční kariéry se každý den pracuje s vlastním tělem. Pořád, den po dni, měsíc po měsíci, rok za rokem. Je to nikdy nekončící dřina. Když jednou přestaneš, hrozně těžko se dostáváš do formy. A pak to, co potřebuje každý, kdo chce něčeho dosáhnout a to je cílevědomost. Baletky a tanečníci musí být silné osobnosti. Vždyť jen to, že musí přesně vědět, co chtějí již ve 12 letech, kdy začíná studium na konzervatoři, je výjimečné. Ostatní děti se rozhodují pro svou profesi po ukončení základní školy, budoucí baletky a tanečníci začínají specializovanou školu studovat už v šesté třídě."


Sledujete filmy nebo seriály o baletu? Mají podle vás něco společného s opravdovým tancem?
"Samozřejmě že se dívám. Většinou je ale děj upravený tak, aby se divákům líbil. S tím, jak to ve skutečném souboru nebo na opravdové taneční konzervatoři chodí, mají jen málo společného. Takové ty scény, kdy se na poslední chvíli - pár okamžiků před vystoupením - mění choreografie nebo dokonce tanečníci, je úplný nesmysl. Tanečník a tanečnice spolu musí dlouho trénovat, aby mohli vyjít na jeviště. Bez jediné zkoušky to nejde. To je to samé, jako by třeba klavírista hrál s celým orchestrem bez zkoušky. Také nesmysl. Další velmi nepravděpodobná věc je věčná diskuze studentů s pedagogy. Tak to ve skutečnosti také nefunguje. Buď děláš, co se ti řekne a nebo můžeš jít. V souboru to platí dvojnásob.
Pokud ale mohu doporučit film, který asi nejvíc odpovídá tomu, jak to chodí v profesionálním souboru, tak je to "Company" Roberta Altmana. Velmi dobře je vykreslena atmosféra souboru také ve filmu "Černá labuť", i když to, že baletce kvůli převtělení se do role doslova hrábne, je ve skutečném životě také velmi nepravděpodobné." :)


Co považujete za váš největší úspěch?
"Bezesporu to, že se mi povedlo spojit svět českého amatérského baletu. Před patnácti lety jsem založila první baletní soutěž pro amatérské tanečníky v Čechách - Ašský střevíček. Byl to první krok
k tomu, co se pak začalo odehrávat. Jednotlivé školy a taneční oddělení, které do té doby o sobě nevěděly, se setkaly. Poznali se pedagogové, děti začaly porovnávat své schopnosti. Vznikly další a další soutěže. Český amatérský balet se stmelil, začal růst, jeho úroveň od prvního ročníku Ašského střevíčku neskutečně vzrostla. Na to jsem opravdu pyšná. "Jaké je to tančit na špičkách? Je hodně těžké se to naučit?
"Jistě že je to těžké. Kdyby to bylo lehké, tančil by na nich každý. Já bych to popsala asi takhle: Všechny moje žákyně chtějí tančit na špičkách. Je to jejich velké přání. Když k tomu skutečně dojde, zjistí, že to není sranda a že to bolí. Po prvotním nadšení se dostaví rozčarování a spousta holčiček špičky schová na dno baťohu a pokud nemusí, už na nich netančí. :)"


Co byste vzkázala dívkám, které se chtějí stát baletkami?
"Pokud se vám balet líbí, dělejte ho. A vůbec nezáleží na tom, jestli se na taneční konzervatoř dostanete nebo ne. I tanečnice ze zušek a soukromých baletních škol jsou vynikající. Balet je nemusí živit a přesto se mu mohou věnovat až do dospělosti. Může to být skvělý koníček."
Více fotografií paní Kymplové najdete ZDE
Pokud máte nějaké ještě nějaké jiné dotazy, ptejte se přes komentáře :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kamča Kamča | E-mail | 31. srpna 2015 v 8:10 | Reagovat

Ty jo to je super, moc se mi líbí její názory :)

2 Dance Academy Dance Academy | E-mail | 29. října 2015 v 20:55 | Reagovat

[1]: Děkujeme :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama